כיצד עוברים בהצלחה ראיון עבודה? חלק 1

בקריירה הקודמת שלי עבדתי 11 שנה בתחום של השמה. מה שאומר שמלבד לקרוא מאות ואפילו אלפי קורות חיים כל יום (כן…. המספרים הללו, אבל המילה לקרוא היא קצת כבדה מדי. פותחים קובץ, מביטים בו שתי שניות, רואים אם זה מה שאתה מחפש או לא- וממשיכים הלאה) ראיינתי בכל יום ויום מספר מועמדים לתפקידים שונים בהתאם לדרישות שונות של חברות שונות- הי טק, תעשיה, מנהל ציבורי ושוק פרטי.

לאורך השנים גיליתי שיש אנשים שפשוט יודעים להתראיין ויש אנשים שלא. וכמו כל יכולות קיימת בעולם (תאתגרו אותי אם קיימת יכולת שלא עונה על הקריטריון הזה…), גם היכולת הזו- היא יכולת נלמדת שככל שמתאמנים עליה יותר מצליחים יותר.

היום בתור מאמנת אישית, אשר מתמחה בעבודה עם אנשים בנושא קריירה, בעיקר בנקודות מפנה שונות בקריירה. הכלי של "הכנה לראיונות עבודה" הוא אחד הבונוסים שאני מעניקה למתאמנים שלי. הרבה מהמתאמנים שהגיעו אלי מצאו את "הההעבודה" ב- ה' הידיעה, בזכות: 1. הם ידעו מה העבודה שהם באמת רוצים, מחפשים ומתאימה להם 2. למדו כיצד להשיג אותה.

stock-photo-job-interview-106909346

אז כיצד עושים זאת בפועל?

בבלוג הנוכחי ובבאים אסקור מספר נקודות מפתח להצלחה בראיונות עבודה. יישום של כל אחת ואחת מהנקודות הללו תקדם אתכם צעד נוסף. יישום מלא של כל הנקודות מבטיח הצלחה וודאית בתהליך.

שינוי המטרה:

כמו כל הצלחה אחרת בחיים. כדי להצליח יש לראות כל צעד בדרך, כצעד ולא מטרה סופית. נכון, כשמגיעים לראיון עבודה המטרה המאוד ברורה של כל אחד מאיתנו היא להתקבל! ולזכות בעבודה. התפיסה הזו בעיתית וגורמת להרבה מאוד כישלונות. כשאני מגיע לראיון עבודה עם התפיסה שההצלחה האפשרית היחידה היא להתקבל אני מכניס את עצמי ללחץ נוראי. זה כמו להגיע למבחן שאני צריך לקבל בו 100 עגול. מה הסיכוי שלא אעשה שום טעות? קטן מאוד… אבל הלחץ מהדרישה העצמית הבלתי מתפשרת הזו מוביל אותנו ללחץ גבוה במיוחד. כפי שניתן לראות בתמונה הבאה, לחץ גבוהה במיוחד פוגע באופן משמעותי בביצועים שלנו. (מבוסס על "חוק יארק דודסון" http://en.wikipedia.org/wiki/Yerkes%E2%80%93Dodson_law)

                       11111

תמונה זו צולמה/הוכנה על ידי המשתמש שרוןל.

כיצד פותרים זאת? מבינים שהכל בחיים הוא תהליך ובוחרים להתייחס לכל ראיון עבודה כעוד אבן בחומת חיפוש העבודה. מרבית האנשים מתקבלים למקום עבודה רק אחרי שעברו מספר לא מבוטל של ראיונות. אם לוקחים עובדה זו בחשבון מראש ולא נלחצים מכל ראיון בו לא התקבלנו, אל תופסים זאת כחלק מהדרך, התהליך מתקצר. שלא לדבר על זה שהוא הופך להיות משמעותית יותר נעים/ פחות לא נעים.

אז משנים את התפיסה: המטרה היא לא להתקבל לעבודה,כי על זה אנו לא יכולים לשלוט, אלא להיות כמה שיותר טובים בראיון (יותר טובים מראיונות קודמים שעשינו). ומכאן גוזרים שתי מטרות נוספות:400_F_46795694_9WA55mphzoGkrkv6d21KFmeFvoctJQYJ[1]

1. להוציא מהראיון הנוכחי כמה שיותר תובנות לראיונות הבאים.

כתבו את התובנות הללו! הם גם יקבלו משנה תוקף וגם יתבהרו.

2. להשאיר רושם חיובי, כך שגם אם לא התקבלתי לתפקיד יזכרו אותי לטובה.

תתפלאו לדעת אילו הפתעות חיוביות מגיעות מכיוונם של ראיונות טובים שדווקא לא התקבלנו בסופם לתפקיד.

* בבלוג הבא אתייחס לתפיסת הראיון כ"פרזנטציה"- כיצד עולם התוכן השיווקי יכול לעזור לנו להצליח בראיונות עבודה? חוקים אופרטיבים.

* נקודה למחשבה- איזה תהליך עברתם כשהתקבלתם לעבודות קודמות שלכם? האם ניתן לייעל את התהליך שעשיתם בפעמים הקודמות? מה למדתם מהתהליך?

תגובות למאמר

  • דורית יפה מאוד!

  • צודקת. אהבתי את המאמר

  • יקירתי,
    תודה רבה! עוזר מאוד.
    שבוע מקסים, אפרת

  • כל מילה בסלע, יופי של מאמר….מחכה כבר לבלוג הבא

נשמח אם תשאיר תגובה